Vücudumuzu Onaran 10 Mükemmel Yeşil Yiyecek

Yeşil yiyecekler, vücudumuz için sandığımızdan daha faydalıdır.

Yeşil yiyecekler, vücudumuz için sandığımızdan daha faydalıdır. İşte size sofranızdan eksik etmemeniz gereken 10 süper yeşil yiyecek

 

Karalahana

Karalahana sebze dünyasının gözdesidir. Bol miktarda kalsiyum ve A vitamini içerir. Zengin demir ve lif deposudur. İçindeki K vitamini sayesinde, kemiklere çok faydalıdır aynı zamanda da kan pıhtılaşmasını önler.

 

Yeşil çay

Çayın her türü, keyifle içilen içecekler arasında olsa da, yeşil çay en az işlem görmüş çay olduğu için antioksidan açısından çok zengindir. Diyabet, obezite ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Kanser üzerinde de etkisi vardır ve prostat ve göğüs kanserinin en azından ilerlemesini önler.

 

Yeşil biber

Yaklaşık bir fincan yeşil biberin içindeki C vitamini, neredeyse portakaldaki C vitaminine eş değerdir. Aynı zamanda lif, A vitamini ve potasyum deposudur.

 

Brüksel lahanası

Brüksel lahanası lezzet olarak çok iştah açıcı olmasa da içeriğindeki omega 3, A vitamini, B6 vitamini ve C vitamini sayesinde tüketilmeye değer. Aynı zamanda kalp hastalıkları ve kansere karşı da koruyucu etkisi vardır. Sağlıklı sindirim sistemi için de oldukça faydalıdır.

 

Soya fasulyesi

Soya fasulyesi, K vitamini, lif ve demir kaynağıdır. Aynı zamanda protein de içerir. Temel amino asitler de mevcuttur. Genel sağlık üzerinde koruyucu etkisi vardır.

 

Kivi

Kivide, portakaldan daha fazla C vitamini bulunur Aynı zamanda antioksidan maddeler, lutein ve zeaksantin içerir. Gözler için çok faydalıdır. Günde üç adet kivi yemenin tansiyonu düşürdüğü, yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır

 

Fesleğen

Fesleğenin içinde lif, A, C, K ve B6 vitamininin yanı sıra kalsiyum, çinko ve demir de bulunur. Stres hormonu olarak bilinen kortizolü düşürdüğü için psikolojik olarak da rahatlatır. Akneler için de faydalıdır.

 

Kekik

Bir çay kaşığı kekiğin içinde günlük almanız gereken demir, A, C, E ve K vitamini bulunur. Aynı zamanda hafızayı güçlendirir ve ağız bakterilerine karşı etkilidir.

 

Yeşil fasulye

Yeşil fasulye çok iyi lif ve folat deposudur. A, K ve C vitamini açısından zengindir. Aynı zamanda çok çeşitli mineralleri ve vitaminleri de bünyesinde barındırır. 10 tane yeşil fasulyede, günlük C vitamininin % 15’ini karşılayabilirsiniz.

 

Zeytin

Aynı zeytinyağında olduğu gibi, zeytinde de tekli doymamış yağlar mevcuttur. Vücudu artirit, diyabet ve kansere karşı korur. Tam olarak olgunlaşmadan toplanmış yeşil zeytinler daha faydalıdır.

Paylaşmak güzeldir
20

saglikpanosu.net sitesinde yayınlanan tüm yazıların hakları saklıdır. Yazıların tamamının veya bir kısmının www.saglikpanosu.net adresi tıklanabilir şekilde kaynak gösterilmeden herhangi bir yerde kullanılması yasaktır. Aksi durumlarda hukuki yollara başvurulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*