Karaciğere Zarar Veren İçecekler

Asitli içeceklerin zararları yıllardır tartışılan bir konu olmuştur. Zararlı oldukları konusunda bir çok insan hem fikirdir. Fakat asitli içecekler ne kadar ve neye zararlı biliyor muyuz?

Ülkemizde bir çok kişi tarafından asitli içecekler sevilerek ve çok fazla tüketilmektedir. Sıklıkla ve 7 den 70 e bir çok kişinin tükettiği bu içecekler karaciğer sağlığı açısından ciddi bir tehlike oluşturuyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre gün içinde 2 kutu içilen asitli içecek karaciğer yağlanmasını beraberinde getirmektedir. Araştırma orta yaşta 2 bin 634 kadın ve erkek katılımcı arasında yapılmıştır. Katılımcıların gün içinde ne kadar gazlı içecek içtikleri sorulmuş ve sonrasında tüm katılımcıların tomografi yöntemiyle karaciğerleri incelenmiştir.
Araştırma sonucuna göre gazlı içecek tüketen katılımcıların karaciğerlerinin aynı ölçüde hasarlı olduğu tespit edilmiştir. Bu tür gazlı içecekler karaciğere verdikleri hasarın yanında diyabet ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini de artırmaktadır.

Asitli İçeceklerin Zararları Nelerdir?

* İçerisinde ki şeker oranı obeziteye yol açmaktadır.
* Diş çürümesi ve kemik erimesine sebep olur.
* Beslenme bozukluğuna yol açar.
* Kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırır.
* Nörolojik problemlere yol açabilmektedir.
* Siroz hastalığı riskini artırır.

Paylaşmak güzeldir
20

saglikpanosu.net sitesinde yayınlanan tüm yazıların hakları saklıdır. Yazıların tamamının veya bir kısmının www.saglikpanosu.net adresi tıklanabilir şekilde kaynak gösterilmeden herhangi bir yerde kullanılması yasaktır. Aksi durumlarda hukuki yollara başvurulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*