Öfkeli Çocuğun Vermek İstediği Mesaj Nedir?

Eğer çocuğunuzun ne istediğini bilemiyorsanız neden öfkelendiğini de anlamakta zorluk çekersiniz.

Peki çocuk öfkelendiğinde muhtemel olarak ne anlatmak istiyor? Çocuk neden öfkeli olur?

-Yorgun ve uykusuz olduğu için olumsuz durumlara karşı daha hassas olabilir. Bu da çabuk öfkelenmesine neden olabilir.

-Bazı çocuklar açlığa dayanamaz. Aç olduğu için öfke yaşayabilir.

-Özellikle belli yaşlarda özerk olmak ve kimsenin karışmasını istemediği için öfkelenebilir. Özellikle belli gelişim dönemlerinde görülebilir. 2 ve 4 yaşlarında, ayrıca ergenlikte de bu tür öfke ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

-Çocuk engellendiğinde veya istediği şeyi alamadığında öfkelenebilir.

-Bazen sadece ilgi istediği için olabilir.

-Genellikle konuşmaya yeni başlanan dönemde yaşanan, kendini ifade edememe öfkesi olabilir. Bir derdi var. Bir şey anlatmak istiyor. Ama anlatamıyor. Bu durumda çocukta öfke durumu yaşanabilir.

-Kıskançlık

Bu sıraladığım nedenler her çocuk ve durum için farklı olacağı için, anne baba durum değerlendirmesi yaparak nedenini anlamaya çalışmalıdır. Nedeni doğru tespit edildiğinde uygulanacak çözüm yolu da sağlıklı olacaktır.

Bu nedenlerin dışında ailenin tutumundan kaynaklı öfke olabilir. Örneğin çocuğa karşı sert, kaba tutumlar öfkeye neden olabilir. Ya da yaşanan bir travma nedeniyle çocukta öfke görülebilir. Dolayısıyla çocuk öfkelendiğinde onun duygusunu bastırmak ya da ona kızmak yerine nedenlerini anlamaya çalışmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Paylaşmak güzeldir
20

saglikpanosu.net sitesinde yayınlanan tüm yazıların hakları saklıdır. Yazıların tamamının veya bir kısmının www.saglikpanosu.net adresi tıklanabilir şekilde kaynak gösterilmeden herhangi bir yerde kullanılması yasaktır. Aksi durumlarda hukuki yollara başvurulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*